24 wrzesień 2022

80 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

zdjęcie: 80 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi / fot. PAP
fot. PAP
80 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią; byli to m.in. obywatele Mali, Turcji i Turkmenistanu - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Zatrzymano też trzech kolejnych tzw. kurierów.
REKLAMA

To w ostatnim czasie największa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy, odnotowana jednego dnia przez polską Straż Graniczną. Szczegółów tych prób w porannej informacji na Twitterze nie podano.

Minionej doby zatrzymano też trzy kolejne osoby podejrzane o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy. To obywatele Rosji, Białorusi i Afganistanu, którzy przewozili łącznie dziewięciu nielegalnych imigrantów pochodzących z Jemenu i Afganistanu.

W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. W tym miesiącu liczba ta została już przekroczona i sięga 950 prób.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmża
0.1°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:29
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmży

kiedy
2022-12-10 18:00
miejsce
Cuma Klub, Chełmża, Bydgoska 7
wstęp biletowany