19 wrzesień 2022

Program Czyste Powietrze – przyjęto 0,5 mln wniosków, wypłacono 3,5 mld zł

zdjęcie: Program Czyste Powietrze – przyjęto 0,5 mln wniosków, wypłacono 3,5 mld zł / fot. PAP
fot. PAP
500 tys. wniosków przyjęto dotychczas do realizacji w ramach programu Czyste Powietrze, wypłacono 3,5 mld zł bezzwrotnych dotacji na wymianę źródeł ciepła.
REKLAMA

Poinformował o tym podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Mysłowicach pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków Paweł Mirowski.

"500 tys. wniosków w ciągu 4 lat trwania programu to ogromny sukces” – ocenił w poniedziałek w Mysłowicach powołany w tym miesiącu pełnomocnik.

Paweł Mirowski zaznaczył, że umowy z beneficjentami programu zawarto już na kwotę prawie 7,4 mld zł, mają oni jednak na zrealizowanie określonych w umowach zadań od 30 do 36 miesięcy. Poinformował też, że udział w programie bierze 83 proc. polskich gmin – 2063 na 2477. To za pośrednictwem gmin pieniądze trafiają do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na przeprowadzenie w swoim domu inwestycji przewidzianych w programie.

Budżet zainaugurowanego 4 lata temu rządowego programu Czyste Powietrze to 103 mld zł. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych, przede wszystkim wymiana tzw. kopciuchów. Środki w programie podzielone są na 2 strumienie – 63 mld zł są przeznaczone na bezzwrotne dotacje, a 40 mld zł – to oferowane przez banki kredyty z dopłatą do spłaty części kapitału. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmża
0.2°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:29
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmży

kiedy
2022-12-10 18:00
miejsce
Cuma Klub, Chełmża, Bydgoska 7
wstęp biletowany