16 sierpień 2022

Nie notujemy nowych śniętych ryb na kontrolowanym odcinku w regionie

zdjęcie: Nie notujemy nowych śniętych ryb na kontrolowanym odcinku w regionie / fot. PAP
fot. PAP
Po oczyszczeniu rzeki Ner z widocznych jednostek śniętych ryb nie notujemy pojawiania się nowych przypadków na całym kontrolowanym odcinku w województwie wielkopolskim – poinformował we wtorek wojewoda wielkopolski.
REKLAMA

„Monitoring stanu wód oraz działania prewencyjne i szczegółowa analiza pobranych próbek wody, to tylko część działań podjętych w ostatnich dniach po otrzymaniu informacji o wystąpieniu zjawiska śnięcia ryb na rzece Ner” – poinformował we wtorek w mediach społecznościowych wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Dodał, że we wtorek w Starostwie Powiatowym w Kole odebrał szczegółowe raporty od zaangażowanych służb i dedykowanych temu zadaniu instytucji.

Jak wskazał, „po oczyszczeniu rzeki z widocznych jednostek śniętych ryb nie notujemy pojawiania się nowych przypadków na całym kontrolowanym odcinku w województwie wielkopolskim”.

„Aktualnie oczekujemy na szczegółowe wyniki badań próbek, lecz do momentu ich otrzymania prosimy o stosowanie się do wydanych przeze mnie rekomendacji” – zaznaczył.

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące zjawiska śniętych ryb w rzece Ner zostało zwołane przez wojewodę wielkopolskiego już w sobotę. Po posiedzeniu sztabu przekazano rekomendacje, by nie kąpać się w rzece Ner oraz nie poić w niej zwierząt, a także wstrzymać się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej.

W poniedziałek natomiast wojewoda poinformował o znalezieniu śniętych ryb na jeziorze w Środzie Wielkopolskiej oraz na rzece Wełna w Rogoźnie. Dodał, że do obu lokalizacji natychmiast skierowano przedstawicieli WIOŚ, PSSE oraz KP PSP, Druhów OSP i KP Policji. Na miejscu zabezpieczono wytypowany obszar oraz pobrano wodę do badań. Wojewoda poinformował również, że kąpielisko miejskie w Środzie Wlkp. do czasu otrzymania wyników próbek wody zostało wyłączone z użytkowania.

We wtorek komunikat w związku ze znalezieniem śniętych ryb w rzece Wełna wydał także starosta obornicki. W komunikacie wskazano, że „w związku z wystąpieniem przypadków śniętych ryb w rzece Wełnie prosimy mieszkańców, by do czasu wyjaśnienia przyczyny (około 1 tygodnia) w w/w rzece nie poić zwierząt, nie wędkować oraz unikać kontaktu ze śniętymi rybami - napisano.

Wskazano również, że „o wynikach badań zabezpieczonych próbek poinformujemy w osobnym komunikacie”. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmża
9°C
wschód słońca: 06:36
zachód słońca: 18:37
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmży

kiedy
2022-10-15 19:00
miejsce
Cuma Klub, Chełmża, Bydgoska 7
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-22 18:00
miejsce
Chełmżyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany