29 luty 2024

Piłkarski PP - awans Jagiellonii i Wisły Kraków do półfinału

Piłkarze lidera ekstraklasy Jagiellonii Białystok oraz piątej w tabeli 1. ligi Wisły Kraków wywalczyli w środę awans do półfinału Pucharu Polski. W tej fazie zagrają też Piast Gliwice oraz Pogoń Szczecin. Losowanie par zaplanowano na piątek.

Na Stadionie Miejskim w Białymstoku Jagiellonii długo opór stawiała Korona Kielce, która ostatecznie przegrała dopiero po dogrywce 1:2. Bohaterem spotkania był Angolczyk Afimico Pululu. Piłkarz z Afryki wszedł na boisko w 57. minucie, a w 80. doprowadził do wyrównania i - w konsekwencji - do dogrywki.

W doliczonym czasie jej drugiej połowy piłka trafiła do Pululu po rzucie rożnym Angolczyk najpierw strzelił w interweniującego Marcela Pieczka, ale przy dobitce był już skuteczniejszy i dał swojej drużynie zwycięstwo.

Wcześniej Korona objęła prowadzenie za sprawą trafienia Belga Martina Remacle'a (58.), który z kolei sam zdobył gola pod koniec dogrywki w poprzedniej rundzie, gdy kielczanie wyeliminowali broniącą trofeum Legię Warszawa.

Mecz w Krakowie pomiędzy Wisłą a Widzewem Łódź miał podobny przebieg - tam też pierwsi gola zdobyli goście, również padł wynik 2:1 po dogrywce dla gospodarzy, ponadto także po bramce zdobytej w końcówce drugiej połowy dogrywki. Jednak spotkanie było o wiele dłuższe - liczne przerwy w grze, w tym długotrwałe analizy VAR, doprowadziły do przedłużenia drugiej połowy o ponad 20 minut.

Najpierw dla gości trafił z rzutu karnego Bartłomiej Pawłowski (80.), a do wyrównania doprowadził "rzutem na taśmę" Hiszpan Rodado (90+18.). Gdy zanosiło się na to, że zwycięzcę będą wyłaniały rzuty karne, Szymon Sobczak wślizgiem wpakował piłkę do siatki po niecelnym strzale Hiszpana Goku (119.).

"Nie ma znaczenia, że jesteśmy z niższej ligi. Jesteśmy Wisłą Kraków i każdy, kto do nas przyjeżdża, musi się obawiać. A my dziś pokazaliśmy, dlaczego" - skomentował Sobczak na antenie Polsatu Sport.

We wtorek doszło do dwóch niespodziewanych rozstrzygnięć: mistrz Polski uległ w Gliwicach Piastowi aż 0:3, natomiast Lech Poznań przegrał u siebie z Pogonią Szczecin 0:1 po dogrywce.

Losowanie par półfinałowych odbędzie się 1 marca o godz. 12.00 w siedzibie PZPN, a tę fazę rozgrywek zaplanowano na początek kwietnia.

Finał - tradycyjnie - zostanie rozegrany 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Pula nagród wynosi 10 milionów złotych, z czego połowa przypadnie zwycięzcy.