1 listopad 2023

Tradycja i Wszystkich Świętych

zdjęcie: Tradycja i Wszystkich Świętych / pixabay/2884195
Uroczystość Wszystkich Świętych stanowi wyjątkowe święto, które ma ogromne znaczenie w kulturze. W tym szczególnym dniu wszyscy gromadzą się na cmentarzach, aby zapalić świece na grobach zmarłych. Skąd wywodzi się ten obyczaj?

Dlaczego pali się znicze?

Tradycja palenia zniczy ma swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich, szczególnie w obrzędach zwanym Dziadami, nazywanymi także Zaduszkami, obchodzonymi w nocy z 31 października na 1 listopada. Według tych wierzeń dusze zmarłych przenikały do świata żywych właśnie tej nocy. Aby wskazać drogę zbłąkanym duszom, rozpalano ogniska na cmentarzach, w okolicach domów i na skrzyżowaniach dróg. Ogniska te były również palone na grobach samobójców i osób tragicznie zmarłych, zazwyczaj poza cmentarzami. Ogień miał oczyszczać dusze tych zmarłych i chronić żywych przed złymi siłami w tych miejscach. Tradycja ta była również związana z zabawą, jedzeniem i piciem w celu uczczenia zmarłych. 1 i 2 listopada były dniem zadumy, poświęconym zmarłym.

Po przyjęciu chrześcijaństwa znaczenie palenia ognisk dla zmarłych uległo przekształceniu. Zwyczaj ten został dostosowany i zyskał nową interpretację. Teraz ogień na grobach w postaci płonącej świecy symbolizował nadzieję na życie wieczne. W VII wieku w wyniku wprowadzenia Dnia Wszystkich Świętych przez papieża Bonifacego IV pojawił się zwyczaj modlitwy za dusze zmarłych, ale początkowo modlono się tylko za dusze świętych. Kult wszystkich zmarłych dusz, który teraz obchodzimy w Dniu Zadusznym, został wprowadzony przez Cystersów dopiero w X wieku. W Polsce ten zwyczaj przyjął się w XII wieku.

Współczesna tradycja odwiedzania cmentarzy wykształciła się w XIX wieku, a troska o groby i palenie świec na nagrobkach stały się bardziej powszechne w okresie międzywojennym. Wcześniej cmentarze były zaniedbane, a na grobach nie było nagrobków, tylko kopczyki. Obecnie składane kwiaty i zapalane znicze na grobach symbolizują pamięć o zmarłych, a światło płonące ze znicza jest symbolem wieczności, bliskości i opieki nad zmarłymi bliskimi.

Kiedy pali się znicze?

Dbanie o groby bliskich jest dzisiaj wyrazem szacunku i hołdu wobec tych, którzy odeszli. Znicze, symbolizujące światło, są przede wszystkim palone w Dniu Wszystkich Świętych, który jest symbolem pamięci o zmarłych. Poza tym ważnym dniem nie można zapominać o naszych zmarłych podczas innych istotnych uroczystości, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, jak i na co dzień.