31 lipiec 2022

zdjęcie: Tzw. ruchy antyszczepionkowe zaprzeczają zdrowemu rozsądkowi, mają też mroczniejszą stronę / fot. PAP
Zaprzeczanie zdrowemu rozsądkowi przez tzw. ruchy antyszczepionkowe to mniej groźna strona tych grup, widzimy mroczniejszą – stwierdził w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do doniesień o samobójstwie lekarki zastraszanej przez przeciwników szczepień w Austrii.

Wiedeński korespondent telewizji ARD podał w sobotę, że Austriacy są poruszeni samobójczą śmiercią lekarki, orędowniczki szczepień przeciw Covid-19, która w ostatnich miesiącach życia była wielokrotnie zastraszana przez antyszczepionkówców.

"Ta śmierć dobitnie pokazuje, że tzw. ruchy antyszczepionkowe to nie jest kwestia jakiejś większej idei. Zaprzeczanie zdrowemu rozsądkowi to mniej groźna strona tych grup. Dziś widzimy mroczniejszą stronę" – napisał w niedzielę na Twitterze szef MZ.

Lisa-Maria Kellermayr została znaleziona w piątek martwa w swoim gabinecie; były tam listy pożegnalne. Wykluczono akt przemocy, potwierdzono samobójstwo.

"Ta nienawiść musi się wreszcie skończyć", "groźby śmierci wobec (Kellermayr) i jej pracowników były brutalną rzeczywistością" - napisał na Twitterze minister zdrowia Austrii Johannes Rauch, dodając, że lekarka "poświęciła swoje życie zdrowiu i dobru innych".

Burmistrz Wiednia Michael Ludwig, również zagorzały zwolennik szczepień, przekazał, że jest "głęboko zasmucony" śmiercią oddanej lekarki, która była zmuszona zamknąć swoją praktykę z powodu licznych gróźb. Prezydent Austrii Alexander van der Bellen oświadczył, że na nienawiść i nietolerancję nie ma miejsca w Austrii.

Na poniedziałek wieczorem na Stephansplatz w centrum Wiednia zapowiedziano uroczystość upamiętniającą lekarkę. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ ann/