9 sierpień 2022

Prowadzona od roku operacja na granicy z Białorusią typowa dla agresji hybrydowej

zdjęcie: Prowadzona od roku operacja na granicy z Białorusią typowa dla agresji hybrydowej / fot. PAP
fot. PAP
Operacja destabilizująca granicę Polski z Białorusią jest prowadzona metodami typowymi dla agresji hybrydowej – ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Służby od początku oceniały, że to zagrożenie dla państwa - dodał.
REKLAMA

Żaryn we wtorkowym komunikacie na stronach internetowych rządu przypomniał, że prowadzona przez Białoruś i Rosję operacja wykorzystująca szlak nielegalnej migracji do destabilizowania krajów wschodniej flanki NATO trwa już ponad rok.

"Ostatnie raporty Straży Granicznej oraz dane wywiadowcze dowodzą, że na Białoruś wciąż przyjeżdżają kolejni cudzoziemcy, którzy są wykorzystywani do rozszczelnienia granicy Polski" - zaznaczył.

Rzecznik podkreślił, że za działaniami wymierzonymi w polską granicę stoją białoruskie służby, które działają na rzecz Kremla. "To struktury bezpieczeństwa Białorusi i Rosji są zainteresowane kontynuowaniem działań przeciwko krajom Zachodu" - wskazał.

Według niego aktywność rosyjsko-białoruska przeciwko Polsce wpisuje się w wojnę hybrydową, którą Rosja prowadzi przeciwko krajom NATO - szczególnie wschodniej flance Sojuszu.

Wyliczył, że od roku służby identyfikują różne metody i sposoby działania, które wpisują się w tzw. działania aktywne wojny hybrydowej: rozszczelnianie granicy, działania na rzecz destabilizacji wewnętrznej naszego kraju, testowanie polskich procedur w ramach NATO i UE oraz wojna informacyjna

"Operacja hybrydowa wykorzystująca szlak nielegalnej migracji była okazją do prowadzenia działań agresywnych wobec Polski i innych państw. Metody stosowane w czasie operacji przeciwko Polsce korespondują z metodami wojny hybrydowej. Od samego początku tej operacji polskie służby specjalne wskazywały, że działania widoczne na naszej granicy z Białorusią trzeba oceniać jako zagrożenie dla państwa" - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. (PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

ago/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmża
9°C
wschód słońca: 06:36
zachód słońca: 18:37
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmży

kiedy
2022-10-15 19:00
miejsce
Cuma Klub, Chełmża, Bydgoska 7
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-22 18:00
miejsce
Chełmżyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany