7 wrzesień 2022

świadczenia dla przedsiębiorców znad Odry wpłyną na ich konta pod koniec września lub na początku października

zdjęcie: świadczenia dla przedsiębiorców znad Odry wpłyną na ich konta pod koniec września lub na początku października / fot. PAP
fot. PAP
Liczę, że Senat podejdzie odpowiedzialnie do ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Według niej jeśli będzie szybkie tempo procedowania, to świadczenie powinno być na kontach przedsiębiorców pod koniec września lub na początku października
REKLAMA

Minister rodziny i polityki społecznej pytana była w środę w Programie I Polskiego Radia o ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Ustawa ma być przedmiotem prac Senatu na posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę

"Przede wszystkim liczę rzeczywiście na rozsądek i szybkie wsparcie" – powiedziała Maląg, odpowiadając na pytanie, czy liczy na szybkie procedowanie ustawy w Senacie. "Liczę na to że Senat (...) podejdzie właśnie odpowiedzialnie. Oczywiście zapewne będę pytania, zapewne będą składane wnioski" – mówiła. "Zapewne w przyszłym tygodniu ustawa wróci do Sejmu" – zaznaczyła. Przypomniała, że następnie ustawa trafi do prezydenta.

Dopytywana, kiedy mogą ruszyć wypłaty świadczenia dla poszkodowanych, odpowiedziała: "Jeżeli ustawę będziemy procedować w tym tempie, o którym mówię to na pewno koniec września, początek października pieniądze powinny być na kontach".

Zgodnie z ustawą, o pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy przede wszystkim z takich branż jak turystyczna, gastronomiczna czy sportowo-rekreacyjna. Pełen krąg podmiotów, wraz z kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł będzie przysługiwało za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jednorazowe świadczenie przysługujące płatnikowi składek będzie ustalane jako suma świadczeń należnych za każdego ubezpieczonego.

Aby otrzymać wsparcie, przedsiębiorca musi wykazać się spadkiem przychodów powyżej 50 proc. w sierpniu w stosunku do lipca lub czerwca br. lub sierpnia ubiegłego roku.

Wniosek będzie trzeba złożyć nie później niż do 31 grudnia 2022 r., wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jednorazowe świadczenie ZUS wypłaci niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość. Ze świadczenia nie będzie możliwe dokonywanie potrąceń i egzekucji.

O kwocie wypłaconego jednorazowego świadczenia ZUS poinformuje na profilu informacyjnym płatnika składek.

Jednorazowe świadczenie i koszty obsługi jego wypłaty będą finansowane z Funduszu Pracy. Koszty obsługi wyniosą 0,5 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę jednorazowego świadczenia.

W ocenie skutków regulacji projektu ustawy podano, że liczba ubezpieczonych w ZUS w wybranych 19 podklasach PKD w powiatach nadodrzańskich pod koniec lipca 2022 r. wyniosła 68 446 osób. Jeśli wszystkie te firmy byłyby uprawnione do świadczenia, miesięczny koszt jego wypłaty wyniósłby około 206 mln zł. W OSR zaznaczono, że faktyczna wypłata uzależniona będzie od zanotowanego spadku przychodów. Dlatego przy założeniu, że ze świadczenia skorzysta 40 proc. firm, koszt wypłaty tych środków wyniesie ok. 82 mln zł.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 sierpnia 2022 r. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chełmża
0.1°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:29
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmży

kiedy
2022-12-10 18:00
miejsce
Cuma Klub, Chełmża, Bydgoska 7
wstęp biletowany