17 grudzień 2021

W międzynarodowym gronie o faktach i mitach dotyczących e-papierosów

zdjęcie: W międzynarodowym gronie o faktach i mitach dotyczących e-papierosów / pixabay/4036139
Jak podkreślają organizatorzy, e-Cigarette Summit od samego początku był ważnym forum spotkań dla interesariuszy zdrowia publicznego, organów regulacyjnych, naukowców, lekarzy i specjalistów od rzucania palenia. Także i tym razem przyciągnął on kilkuset uczestników, którzy w pierwszej połowie grudnia przez dwa dni debatowali nad jego głównym przesłaniem: „jak najlepiej ograniczyć szkody powodowane paleniem papierosów".
Brytyjskie doświadczenia w „redukcji szkód

Od wielu lat liderem polityki „harm reduction", czyli zmniejszania szkód jest Wielka Brytania, gdzie obecnie jedynie 15 proc. społeczeństwa korzysta z papierosów, zaś rządowe agendy takie jak Public Health England przyznają, że e-papierosy mogą być pomocne przy rzucaniu palenia.

Ostatnio pozytywną opinię, że wapowanie (używanie e-papierosów – przyp. red.) jest bezpieczną i skuteczną opcją rzucenia palenia, wydał National Institute for Health and Care Excellence (organ Departamentu Zdrowia w Anglii). Jeszcze w grudniu pojawią się nowe wytyczne dla osób, które chcą rzucić nałóg i zwiększą dostępność e-papierosów dla tych osób – mówiła Rosanna O'Connor, dyrektor w Public Health England.

O'Connor przyznała, że prowadzona w Wielkiej Brytanii polityka redukcji szkód budzi zainteresowanie innych państw.

Ostatnio rząd Australii poprosił Wielką Brytanię o przeprowadzenie seminarium internetowego dla lekarzy na temat wapowania jako środka w celu rzucenia palenia – mówiła dyrektor O'Connor.


Naukowcy i apele o mądrą politykę państw

Clive Bates, szef ośrodka doradczego The Counterfactual, a w przeszłości doradca brytyjskiego premiera i b. szef ośrodka ds. zwalczania skutków palenia (Action on Smoking and Health) zauważył, że e-papierosy są często przedstawiane niesprawiedliwie w mediach jako szkodliwa alternatywa dla palenia.

Ktoś znalazł związek między wapowaniem, a złamaniem kości. I taka sensacja automatycznie staje się komunikatem prasowym pokazującym, że istnieje związek przyczynowy. Inne wielkie kłamstwo to zasłyszane hasło: „waporyzacja jest tak samo bezpieczna jak skoki na spadochronie bez spadochronu". Musimy walczyć z takimi nadużyciami – mówił Bates.
 

Według badań naukowych przytaczanych przez brytyjską rządową agendę Public Health England e-papierosy zawierają 95 proc. mniej szkodliwych substancji niż wyroby tradycyjne.

Eksperci podczas szczytu przestrzegali przed pomysłami dodatkowych obciążeń podatkowych dla e-papierosów. Przytoczono tu badania profesora Michaela Pesko z Uniwersytetu Stanowego Georgii, który wziął pod lupę rynek amerykański – wynika z nich, że nowy federalny podatek od wapowania spowoduje wzrost liczby młodych palaczy o pół miliona i że za każdą wyeliminowaną kapsułkę e-papierosów zostanie sprzedane nie mniej niż 5,5 paczki papierosów.


W tej sytuacji obowiązek tłumaczenia, jaką rolę rzuceniu palenia mogą odegrać e-papierosy spada na kręgi naukowe.

Produkty doustne zawierające nikotynę, czy podgrzewacze tytoniu też mogą odgrywać tu pozytywną rolę, jednak najważniejszy komunikat jaki powinien tu popłynąć jest taki, że to e-papierosy powinny być głównym elementem polityki redukcji szkód – stwierdził profesor onkologii na Uniwersytecie Georgetown David Levy na jednym z kongresowych czatów.


Świadomość wyboru zawsze popłaca

Warto jednak wiedzieć, że wielu ekspertów podkreśla, iż podstawą takiego podejścia jest sięganie wyłącznie po produkty, których skład i działanie poddano wcześniej wnikliwym badaniom laboratoryjnym i analizom. Rynek e-papierosów jest bowiem duży. Znajdziemy na nim produkty certyfikowane, gruntownie przebadane, jak i nie. Są też różne rodzaje e-papierosów. Użytkownik może używać systemu zamkniętego, gdzie tylko wymienia gotowy kartridż z liquidem, jak na przykład w przypadku Vuse ePod, albo otwartego, zakładającego samodzielne uzupełnianie pojemnika. Na ten temat wypowiadają się także polscy naukowcy, co miało miejsce miedzy innymi podczas jednej z debat poświęconych tej tematyce:

Moim zdaniem powinniśmy doprowadzić do takiej sytuacji, by konsument nie mógł w produkcie nic zmieniać. Produkt powinien być finalny. Jeśli decydujemy się na systemy otwarte, to tylko przy użyciu gotowych liquidów w butelkach – zalecał prezes poznańskiego eSmoking Institute, dr M. Kozłowski. Z kolei prof. A. Badyda z Politechniki Warszawskiej podkreślał wówczas, że trzeba zadbać o regulacje.
Powinno się zakazać tego, by użytkownik mógł wlać do e-papierosa cokolwiek, co mu się żywnie podoba, bo później mamy do czynienia z takimi efektami, jak poważne następstwa zdrowotne.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Chełmża
9.8°C
wschód słońca: 06:36
zachód słońca: 18:37
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chełmży

kiedy
2022-10-15 19:00
miejsce
Cuma Klub, Chełmża, Bydgoska 7
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-22 18:00
miejsce
Chełmżyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany